محصول سینادرم در دو پاکت بسته بندی شده است که پاکت داخلی شفاف بوده و استریل میباشد و پاکت خارجی به صورت فویل که بیرون آن غیر استریل است. این محصول درون یک جعبه قرار دارد و حاوی لوازم مورد نیاز و بروشور میباشد.

 

آماده سازی به منظور استفاده:

 1. جعبه را باز کنید و لوازم جانبی مورد نیاز برای پانسمان و سینادرم را خارج کنید. ظرف درب دار را با ۲ لیتر آب استریل با دمای ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتیگراد پر کنید. دمای آب نباید بیشتر از ۳۷ درجه سانتیگراد باشد.
 2. پاکت فویل را باز کنید و پاکت شفاف داخلی را در شرایط استریل از فویل خارج کنید و به سرعت درون ظرف حاوی آب گرم قرار دهید.
 3. درب ظرف را در زمان ذوب یخ های محصول بر روی ظرف قرار دهید. نزدیک به ۲ دقیقه صبر کنید تا یخ ها آب شوند. زمانی که هیچ کریستال یخی در محصول قابل مشاهده نبود پروسه ذوب کامل شده است.
 4. پاکت شفاف را از طریق گرفتن حاشیه بیرونی آن، جابجا کنید. کیسه را بدون لمس مناطقی که با سینادرم در تماس خواهد بود درون استند قرار دهید.
 5. پاکت شفاف را با استفاده از قفل انتهای استند پابت کنید و تا پابان مراحل شستشوی سینادرم این قفل باید بسته باشد. شستشو را بلافاصله شروع کنید.

توجه: در حین باز کردن و مراحل شستشو، سینادرمرا لمس نکنید.

 1. دستکش استریل بپوشید و توسط قیچی استریل سر کیسه شفاف را ببرید و باز کنید.
 2. به آرامی کیسه شفاف را فشار دهید تا محیط درون کیسه تخلیه شود. درون کیسه را با نرمال سالین استریل پر کنید، ۵ ثانیه تحمل کنید و مجدد نرمال سالین را تخلیه کنید.
 3. بار دیگر کیسه شفاف را با نرمال سالین استریل پر کنید، ۵ ثانیه تحمل کنید و سپس نرمال سالین را تخلیه کنید.
 4. برای بار سوم مرحله شماره ۸ را تکرار کنید.
 5. برای بار آخر دوباره کیسه شفاف را با نرمال سالین استریل پر کنید و صبر کنید. اگر آماده قرار دادن سینادرم بر روی زخم هستید ۵ ثانیه صبر کنید و سپس نرمال سالین را تخلیه کنید، اما اگر آماده نیستید میتوان تا ۳۰ دقیقه سینادرم را در نرمال سالین نگه داشت.
 6. زمانی که آماده ی قرار دادن سینادرم بر روی زخم شدید، به صورت کامل کیسه شفاف را تخلیه کنید و سپس قفل انتهای استند را آزاد کنید و کیسه شفاف را از آن خارج کنید.
 7. کیسه شفاف را مقابل زخم نگه دارید و توسط مارکر حاشیه زخم را مشخص کنید.
 8. کیسه شفاف را از محل نشانه گذاری شده با مارکر ببرید و فقط یک تکه اضافه تر برای گرفتن آن با دست و قرار دادن بر روی زخم قرار دهید.
 9. توسط پنس استریل پلاستیک دو طرف سینادرم را بردارید.
 10. سینادرم را بر روی زخم تمیز شده قرار دهید. کل سطح زخم را توسط سینادرم بپوشانید و به آرامی فشار دهید تا مطمئن شوید هیچگونه هوایی بین زخم و سینادرم وجود ندارد. سپس توسط قیچی استریل، آن قسمت اضافه که برای جابجایی بود را ببرید.
 11. زخم را توسط پانسمان موجود در جعبه، پانسمان کنید.

نکات مهم

 1. در حین استفاده های معمول از سینادرم مهم است که محیط زخم مرطوب باشد.
 2. اولین تعویض پانسمان باید ۷۲ ساعت پس از قرار دادن سینادرم بر روی زخم انجام شود.
 3. بعد از شست و شوی سینادرم باید آن را به سرعت استفاده کرد تا از خشک شدن جلوگیری شود.
 4. بر چسب پشت پاکت ۲ را برداشته و بر روی چارت بیمار بچسبانید. این برچسب شامل شماره لات (Lot Number) و تاریخ انقضاء بوده که جمع آوری اطلاعات نظارتی را آسان می سازد.
 5. پس از هر بار استفاده از سینادرم، اولین علایم بهبود زخم طی حدود ۵ روز آشکار می شود.
 6. تمامی مایعات؛ محلول های شستشو و اجزای سینادرممطابق با مقررات زیست محیطی موسسه یا دولت دور ریخته شود.

توصیه های نگهداری:

سینادرم را تا ۶ ماه در دمای -۷۵ ± ۵̊ C و تا ۳ ماه در -۲۰ درجه سانتیگراد قابل نگهداری است. برای جابجایی سینادرم در مسافتهای طولانی که بیشتر از ۳ ساعت زمان لازم باشد از جعبه های عایق حاوی یخ خشک (دی اکسید کربن جامد) استفاده و برای انتقال در مسافت های کوتاه و کمتر از ۳ ساعت از پک های یخ استفاده شود.

توصیف:

سینادرم یک جایگزین سلول های پوستی میباشد که از سلول های فیبروبلاست انسانی مشتق شده است که از فیبروبلاست ها، ماتریکس خارج سلولی و یک مش قابل جذب بیولوژیک تشکیل شده است. سینادرم به خاطر دارا بودن فاکتورهای زیستی متفاوت نقش ترمیمی مهمی به عنوان یک پانسمان بیولوژیک دارد. سینادرم از چهار ویژگی در فرایند ترمیم زخم ها برخوردار است:

 1. فراهم کردن اجزاء متفاوت زیست فعال ماتریس خارج سلولی از جمله کلاژن، فیبرونکتین، لامینین، پروتئوگلایکان و گلیکوزامینوگلایکان.
 2. عملکرد آسان، انجام پذیر و طبیعی شبیه ماتریس انسانی به منظور مهاجرت و تکثیر کراتینوسیت ها و فیبروبلاست ها.
 3. آزادسازی سایتوکاین که توانایی کاهش التهاب در زخم های مزمن را دارند.
 4. مهیا کردن سایتوکاین هایی با منشا فیبروبلست به ویژه فاکتورهای رشد آنژیوژنیک.

موارد مصرف و استفاده بالینی:

از سینادرم در زخم های متفاوتی استفاده میشود مانند:

 • زخم سوختگی
 • ترمیم زخم های دیابتی
 • ترمیم زخم های مزمن ( زخم بستر و …)
 • جراحی های اورولوژی ( ترمیم نواقص ادراری تناسلی)
 • جراحی های گوش، حلق و بینی ( ترمیم پرده تمپان)

سینادرم به منظور درمان زخم پای دیابتی عمیق در دوره زمانی بیش از ۶ هفته بکار می رود.  سینادرم باید همراه با رژیم های استاندارد مراقبت از زخم بکار گرفته شده و در بیمارانی استفاده شود که خون کافی به بافت آسیب دیده شان می رسد.

موارد منع مصرف:

وجود عفونت فعال یا زخمی که به تاندون، ماهیچه، کپسول مفصلی و استخوان باز گسترش یافته است.

احتیاطات

 • استفاده مجدد، منجمد سازی دوباره و یا استریل کردن محصول.
 • آسیبی به ظرف حاوی محصول وارد شود و یا اینکه تاریخ و زمان مهر شده بر روی بسته گذشته باشد.

مادامی که محصول مورد استفاده قرار نگرفته است باید در دمای -۷۵ ± ۵ یا -۲۰̊ C درجه سانتیگراد نگهداری شود.

عوارض جانبی:

تا به امروز هیچگونه واکنش ایمونولوژیک به سینادرمگزارش نشده است.

مقدار و نحوه مصرف:

برای درمان­­، یک قطعه از سینادرم هم اندازه ی زخم  برای مدت ۵ روز بر روی بستر زخم قرار داده میشود و هر ۵ روز تعویض میگردد  تا زمانی که زخم بهبود یابد.

دستورالعمل استفاده:

ابتدا بافت های آسیب دیده ی زخم مثل بافت نکروز یا هایپر کراتینه از روی زخم برداشته شده و بستر زخم مطابق با معیارهای کلینیکی جهت پانسمان با سینادرم آماده میشود. اگر خونریزی شدید مشاهده شد، خونریزی قبل از قرار دادن سینادرمباید متوقف گردد.

در صورت وجود عفونت در زخم، نباید استفاده شود. درمان بالینی به منظور از بین بردن عفونت باید آغاز شود. زمانیکه عفونت بر طرف شد، درمان با سینادرمرا می توان آغاز کرده و یا مجددا انجام داد.

مواد مورد نیاز برای آماده سازی و کاربرد:

 • قیچی استریل
 • پنس استریل
 • دستکش جراحی
 • نرمال سالین استریل در دمای اتاق
 • ظرف درب دار استریل
 • تایمر
 • مارکر
 • دماسنج
 • استند آبکشی
 • لوازم پانسمان