معجزه فیبروبلاستها در زیبا سازی و جوان سازی ماندگار پوست

و

کاربرد درمانی آنها در ترمیم بافتها

 

 

 

 

 

 

فیبروبلاست چیست؟

فیبروبلاستها عمده ترین سلولهای بافت پیوندی هستند که نقش اساسی در حفظ ساختار بافت دارند. آنها انواع پروتئین های خارج سلولی موثر در سلامت پوست را تولید می کنند. با این کار ترکیب بیوشیمیایی بافت را تنظیم کرده و سبب بازسازی آسیبهای وارده بر بافت می گردد.

پیری در پوست چگونه اتفاق می افتد

پیری پوست نتیجه کاهش در تعداد فیبروبلاستها و ماتریکس خارج سلولی است که سبب کاهش الاستیسیته و تونوس پوست شده در نهایت منجر به تشکیل چین و چروک می شود. با افزایش سن از میزان کلاژن کاسته شده و این کاهش، مسئول ایجاد ظاهر مسن و پیر در چهره است. با تزریق فیبروبلاستها می توان تحلیل پوست و چین خوردگی های آن را ترمیم کرد و ظاهر زیبا و جوان به پوست داد.

روند ایجاد چین در پوست در گذر زمان

تهیه فیبروبلاست

پوست یکی از منابع اصلی و قابل دسترس برای تهیه فیبروبلاست محسوب می شود. پوست شامل اپی درم و درم است که فیبروبلاستها به همراه سلولهای دیگر در درم قرار دارند. بنا بر این با برداشت مقدار کمی از پوست با روش استفاده از پانچ بیوپسی به ابعاد ۳ تا ۵ میلمتر معمولا” از پشت گوش یا کشاله ران می توان فیبروبلاست لازم را در آزمایشگاه کشت و تکثیر کرد.

لایه های پوست و جایگاه فیبروبلاستها

مکانیسم اثر فیبروبلاست

وقتی پوست آسیب می بیند اول فاز التهاب اتفاق می افتد و بعد از آن مرحله تکثیر سلولی و ترمیم شروع می شود. یکی از سلولهای مهم در این روند فیبروبلاستها هستند. فیبروبلاستها درطول شبکه فیبرین مهاجرت کرده و تحت کنترل سایتوکاینهای IFN-γ و TGF-β کلاژن، فیبرونکتین و دیگر مواد اصلی مورد نیاز برای ترمیم را تولید می کنند. بنا بر این فیبروبلاستها به عنوان پایه تشکیل ماتریکس جدید عمل کرده سبب بسته شدن شکاف زخم و تجدید قوای مکانیکی بافت آسیب دیده می گردد. در روند پیری چین های ایجاد شده یا تغییر رنگ داده شده در پوست به دلیل کاهش عمده در تعداد فیبروبلاستها  اتفاق می افتد. با اینکه بدن به طور طبیعی تعدادی فیبروبلاست نو تولید می کند ولی متاسفانه  قادر به جایگزین کردن کامل تعداد سلولهای از دست رفته نمی باشد. بنا بر این ما می توانیم به عنوان یک درمان این کاهش را با تزریق تعداد زیادی از فیبروبلاستهای تکثیر شده خود فرد جایگزین کنیم. این درمان در زیبایی توسط سازمان غذا و داروی امریکا نیز پذیرفته شده است .

کاربردهای فیبروبلاست

۱-  بهبود  زخم های ناشی از سوختگی

۲-  بهبود چین و چروک

۳-  بهبود جای جوش (آکنه)

۴- بهبود آسیب تاندون

۵-  در اتصال پروتز با بافت و کاهش عفونت در محل (osseointegrative prostheses )

۶- ترمیم زخم ها

۷- جوانسازی پوست

از بین بردن جای جوش

ترمیم خطوط دور چشم

ترمیم خطوط دور لب

ترمیم زخم ها

مزایای استفاده از فیبروبلاست

۱- چون این سلولها از خود بیمار تهیه می شود عوارض ایمونیزاسیون و رد پیوند نیز وجود ندارد.

۲- از مقدار بسیار کم پوست می توان تعداد زیادی سلول فیبروبلاست تهیه کرد.

۳- مقرون به صرفه می باشد زیر ماندگاری بسیار طولانی دارد و نیاز به درمانهای تکمیلی ندارد.

۴- تا حالا عوارض جانبی قابل توجهی از آن گزارش نشده است. بنابر این تزریق این سلولها می توانند کاملا” بی خطر باشد.

۵- گرفتن نمونه و تزریق آن نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد و به صورت سرپایی قابل انجام است.

 

منابع:

۱-Thangapazham RL۱, Darling TN۲, Meyerle J۳: Alteration of skin properties with autologous dermal fibroblasts. Int J Mol Sci. ۲۰۱۴ May 13;15(5):8407-27.

۲- Eckes B, Nischt R, Krieg T: Cell-matrix interactions in dermal repair and scarring. Fibrogenesis Tissue Repair 2010; 3: 4.

۳- Barker TH: The role of ECM proteins and protein fragments in guiding cell behavior in regenerative medicine. Biomaterials 2011; 32: 4211–۴۲۱۴.

۴-Jacinto A, Martinez-Arias A, Martin P: Mechanisms of epithelial fusion and repair. Nat Cell Biol 2001; 3:E117–E123.

۵-.Bauer SM: Angiogenesis, vasculogenesis, and induction of healing in chronic wounds.Vasc Endovasc Surg 2005; 39: 293–۳۰۶.

۶- Endrich B, Menger MD: Regeneration of the microcirculation during wound healing? Unfallchirurg 2000; 103: 1006–۱۰۰۸.

۷- Tziotzios C, Profyris C, Sterling J: Cutaneous scarring: athophysiology, molecular mechanisms, and scar reduction therapeutics. J Am Acad Dermatol 2012; 66: 13–۲۴.

۸- Gurtner GC, Evans GRD: Advances in head and neck reconstruction. Plast Reconstr Surg 2000; 106: 672–۶۸۲.

۹-  Lee, I.S.; Lee, A.R.; Lee, H.; Park, H.J.; Chung, S.Y.; Wallraven, C.; Bulthoff, I.; Chae, Y. Psychological distress and attentional bias toward acne lesions in patients with acne. Psychol. Health Med 2014.

۱۰- Griffiths, C.; Williamson, H.; Rumsey, N. The romantic experiences of adolescents with a visible difference: Exploring concerns, protective factors and support needs. J. Health Psychol 2012, 17, 1053–۱۰۶۴.