غضروف مصنوعی (Cartisin) چیست؟

Cartisin محصول جدیدی در زمینه ترمیم بافت غضروف می باشد که ترکیبی از سلول های فرد همراه با ماتریکس سه بعدی است که امکان جایگزین شدن با بافت آسیب دیده را دارد.

این محصول پس از پیوند و جایگزینی در بافت، زمینه ساز ایجاد یک محیط طبیعی شده و مسیر تولید کلاژن تیپ II را با کیفیت بالای فعالیت سلولی تسهیل و تسریع مینماید.

غضوف مصنوعی (Cartisin) به صورت قطعات پیوندی ۵/۲ تا ۱۰ سانتی متر مربع در طراحی مفاصل برای درمان به کار رفته و یک محیط کاملا طبیعی را جهت رشد و فعالیت سلول های کندروسیت که تولید کننده کلاژن نوع II هستند، فراهم می آورد.

این محصول به صورت فراورده ای جامد ارائه می گردد و جایگزین مناسبی برای ترمیم غضروف زانو در ورزشکاران و افراد زیر ۵۰ سال می باشد.

آماده سازی غضروف مصنوعی (Cartisin) برای نگهداری

برای تهیه غضروف مصنوعی از بیوپسی قطعات غضروف استفاده می شود. در تولید این محصول از سلول های کندروسیت استفاده می شود. پیوند Cartisin از لحاظ ساختار در مقابل فشار مقاوم است کاملا از نظر ابعاد قابلیت تغییر داشته و امکان تعیین ارتفاع و عمق آن حین عمل جراحی امکان پذیر است. کلیه مراحل کار در فضای هود لامینار کلاس ۱۰۰ که در محیط اتاق تمیز ( Clean Room) قرار دارد انجام می گیرد.

کنترل کیفیت

سیستم کنترل کیفیت پیوند شامل یک ساختار گسترده و کامل برای انجام آزمایشات کامل و دقیق ویرولوژی و سرولوژی برای بیماری های عفونی قابل انتقال می باشد که مطابق با استاندارد های تعیین شده جهانی eu-directive 23\2004 است. آزمایشات شامل:

HIV۱, ۲ Ab/ HCVAb/ HBSAg  و HTLV۱ , ۲  Ab/RPR/ Endotoxin/ Mycoplasma

می باشد.

موارد استفاده و کاربرد های بالینی غضروف مصنوعی (Cartisin)

از غضروف مصنوعی یا همان Cartisin برای استفاده در درمان آرتروز و ترمیم ضایعات غضروف y و منیسک زانو استفاده می شود و از اهمیت و پیچیدگی های بیشتری برخوردار است. غضروف مصنوعی دردهای شدید ناشی از آرتروز زانو را از بین می برد و راه رفتن را برای فرد آسان تر می کند.

مزایای استفاده از غضروف مصنوعی ( Cartisin)

۱-ساخت ماتریکس سلول مشخص

۲- زمان جراحی کوتاه تر

۳- در صد حیاتی بالای سلول ها

۴- اتصال بسیار عالی به موضع ۵

– جراحی سریع و آسان ( متوسط ۴۰ دقیقه)

۶- آرتروتومی جزئی و کوچک

۷- عدم آسیب به بافتهای مجاور

۸- کاهش هزینه و درمان

۹- تولید محصول تحت قوانین GMP ( Good Manufactuning Practic)

۱۰- کیفیت اسمزی پیوند تضمین کننده بهترین وضعیت تغذیه ای برای سلول هاست.